Estetik Diş Hekimliği

Zamanla yaşımız ilerledikçe dişlerdeki aşınma nedeniyle, çene ucu ve burun arasındaki mesafe kısalıyor, dudak kenarlarında çizgiler oluşuyor. Burun kenarından aşağıya inen gülme çizgileri belirginleşiyor. Yerçekimininde etkisiyle yanaklarımız aşağıya doğru iniyor. Tüm bu değişim çok yavaş ama gittikçe belirginleşerek devam ediyor. Dişlerimizi estetik laminalarla, beyazlatma tedavileriyle daha güzel ve genç yapabiliyoruz. Estetik Porselen Lamina ve Venerlerle istediğimiz gülümsemeyi tekrar geri kazanabiliyoruz.
Laminateler, dişler üzerinden çok az aşındırma yapılarak ön dişlerin yüzeylerine kalıcı olarak yapıştırılan çok ince porselenlerdir. Bazı durumlarda dişlere hiç dokunmadan da yapıyoruz. Renklenmeleri (antibiyotik, flor, kalıtsal bozukluklar), ayrık dişleri, eski ve renklenmiş dolguları, şekil bozukluklarını, kırık veya aşınmış dişleri (bruxism) laminelerle restore edebiliyoruz. Laminateler, çok ince olmalarına karşın oldukça sert ve dayanıklı sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Lamine tedavisine başlamadan önce hastadan alınan özel ölcüyle bir mock-up modeli hazırlanıyor ve bu model üzerinde yapılacak restorasyonun şeklini belirliyoruz. Sonra bu modeli ağız içine uyumluyoruz. Böylece dişlere hiçbir müdahelede bulunmadan önce, yapılacak laminatelerin şekline ve rengine hastamız kendisi ağız içinde görerek karar veriyor. Bu ön provadan sonra dişler laminate venerler icin hazırlandıktan sonra ölçü alınıyor ve bir sonraki seansta dişler ağzınıza uyumlanarak yeleştiriliyor. Böylelikle 1 hafta içinde sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip oluyorsunuz. Lamine dişleri iyi bir ağız bakımı ve düzenli doktor kontrolü ile ömür boyu kullanabilirsiniz.
Dişlerdeki renklenmeleri gidermek ve rengini açmak için diş yüzeyi temizliği en çok uyguladığımız tedavidir. Diş ve dişeti sağlığı için yılda bir kere yapılması gerekir. Puro, sigara, kahve ve çaydan kaynaklanan lekelenmeleri yarım saat gibi bir sürede tedavi ediyoruz. Dişlerinin doğal olarak daha beyaz olmasını tercih edenler için dişbeyazlatma (bleaching) işlemini uyguluyoruz. Özel diş beyazlatan cihazlara bağlayıp dişlerinin rengini 5 ila 10 tona kadar açabiliyoruz. Bleaching yani diş beyazlatma işlemi dişlerin rengini doğal olarak 5 ile 10 ton açma işlemidir. Bu tedavide dişlerin üzerinde herhangi bir boyama ya da madde kaybı yapacak işlem yapılmıyor. Dolayısıyla dişlere hiçbir zararı yok. Sistem şu şekilde uygulanıyor. Dişin yapısı birbirine bağlı kanallardan oluşuyor. Bu kanallar sayesinde dişler ağız içinden sürekli sıvı emiyorlar. Beslenmemiz çoğunlukla renkli yiyecek ve içeceklerden oluştuğu için zamanla dişler koyulaşıyor. Beyazlatma işleminde bu kanallar içindeki renklenmiş sıvı dışarı atılıp yeniden renksiz sıvıyla dolması sağlanıyor. Bunu kirlenmiş boruların içinin temizlenmesi gibi düşünebiliriz. İşlemden sonra 48 saat renkli tüm yiyecek ve içecekten uzak durmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü bu zaman aralığında dişler ağızdaki sıvıyı maximum derecede emiyor. Çay, kahve, kırmızı şarap, kola, soya sosu gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durulması ve sigara içilmemesi gerekiyor.
Bonding uygulaması, dişlerinize hiç dokunulmadan yapılan kolay ve ucuz bir tedavi. Bu yöntem için üretilmiş özel dolgu materyalleri ile yapıyoruz. Bu uygulama Porselen laminalara alternatif bir tedavi oluyor. Ufak şekil bozukluklarının düzeltilmesinde, renklenmelerin giderilmesinde, dişler arasındaki boşlukların kapatılmasında kullanıyoruz. Nadiren anestezi ile yapılan bir uygulama. Diş yüzeyi önce pürüzlendirip bonding materyalinin tutunabilmesi için özel ajanlar diş yüzeyine sürülüyor. Sonrasında bonding materyali diş yüzeyine konarak istenilen şekil verilip UV ışıkla sertleştiriyoruz. Bu işlemlerden sonra materyal pürüzsüzleşinceye kadar cilalanıyor. 6 ayda bir yapılması gereken diş hekimi ziyaretlerinizde kontrol edilerek gerekli düzenlemeler yapılırsa uzun süre kullaniıabilecek bir uygulama.