Tedaviler

Smile Insititute'e ilk kez muayene olmaya gelen hastalarımıza teşhis ve tedavi planlaması için bir dosya açıyoruz. Yapılan bütün işlemler bu dosyada ve bilgisayarda adınıza kayıtlı oluyor. Kliniğimizin içinde bulunan panoramik röntgen cihazı ile tüm çene filminiz hemen alınıyor ve dosyanızda saklanıyor. Dilerseniz CD olarak da alabiliyorsunuz. Bu tüm çene filmi ile kemik seviyenizi, dişlerinizin köklerini, dişlerin birbirine değme noktalarındaki çürükleri, gömük 20 yaş dişlerinizi belirliyoruz. Böylece tedavi planlamanızı hızlı ve eksiksiz olarak ortaya çıkarıyoruz. Tedaviniz sırasında periapikal röntgen dediğimiz küçük ağız içi filmler de bize doğru ve etkin bir tedavi için yol gösteriyor.
Diş eti problemleri tedavi edilmedikleri zaman diş kaybına yol açar. Diş etleriniz kanıyorsa ve şişlik varsa , ağız içerisinde kötü koku hissediyorsanız diş eti probleminiz var demektir. Genelde diş etlerimiz kanamaya başladığı zaman fırçalamayı bırakıyoruz. Bu durumda hastalık daha kötüye gidiyor. Yapmanız gereken fırçalamaya devam etmek ve en kısa zamanda diş doktorunuza muayene olmak. Diş eti hastalıklarını, diş taşlarını ve iltihaplı diş eti dokularını temizleyerek tedavi ediyoruz. Tedavi yapılmaz ise diş etindeki iltihap kemiğe ilerler ve kemikte erimeye neden olur. Kemik erimeye başlarsa dişler desteğini kaybettiği için sallanmaya başlar ve dişler kaybedilebilir. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve uygun bir ağız suyuyla gargara yeterli oluyor. 6 ayda bir düzenli olarak diş doktorunuzu ziyaret ederseniz problemler büyümeden çözümlenir ve ömrünüz boyunca kendi dişlerinizle gülümseyebilirsiniz.
Çocuklarımızın yetişkin olduklarında sağlıklı bir ağıza sahip olmaları için yapmamız gereken onlara fırçalama alışkanlığı kazandırmak. Bu en basit ve ucuz yöntem. Bebeğinizin ağız içini yemeklerden sonra temiz bir bezle silmek, bilinçaltına temizliğin getirdiği rahtlama ve ferahlık duygusunu yerleştiriyor. 6. aydan itibaren ilk dişler çıkmaya başlar. Bu dönemde parmak fırçaları ile dişlerin yüzeylerini temizlemek çürüksüz bir çocukluk dönemi için atılan ilk adım. Çocuğunuzun süy dişleri çok önemli. Bu dişler çocuğunuzun çiğnmesini sağlıyor ve konuşmasını geliştirmesine yardımcı oluyor. Bunun yanında alttan gelecek daimi dişler için rehberlik yapıyor ve ilerde çapraşıklık olmasını önlüyor. Smile Institute olarak, çürüksüz bir geleceğe sahip olmaları için, çocuklarınızı 12 yaşına kadar yılda bir kez ücretsiz muayene ediyoruz. Her çocuk için bir dosya açılıyor ve tüm gelişimi bu dosyaya kaydediliyor. Böylece ailede ve çocukta farkındalık yaratılarak ağız içindeki problemler büyümüden çözümlenebiliyor. Emek Saran öncülüğündeki Çürüksüz Gelecek Projesi ile bu uygulamayı bütün Türkiye'ye yaymayı amaçlıyor, çocuk diş sağlığının önemini halkımıza benimsetmeyi hedefliyoruz.

20 Yaş Dişi Çekimi

20 yaş diş cerrahisi, dişhekimliği cerrahisinde bazen en kolay bazı zamanlarda ise zorlayan bir işlemidir diyebiliriz. Bu tamamen 20 yaş dişinin posizyonuna, konumuna ve hastanın uyumluluğuna, hekimin ise bilgi ve tecrübelerine bağlıdır.
 Ameliyat sonrası hastanın yaşadıkları ise cerrahi işlemin zorluğu, hastanın hekiminin tavsiyelerine uyması ve iyi bir ağız hijyenine sahip olması ve gereken agız bakımını yapmasıyla alakalıdır.

Apikal RezeksiyonDiş kökünün ucunda tekrar eden iltihap ve ya kist varsa kanal tedavisi yapılması her zaman yeterli olmayabilir. İşte bu durumuda kök ucunudaki enfekte dokuların ve kökün bir kısmının temizlenmesi gerekiyor. Bu işleme apikal rezekiyon diyoruz.

 Apikal rezeksiyon, sadece problemli bölgenin uyuşturulması ile yapılan cerrahi bir işlemdir. İltihap temizledikten sonra bölge kapatılıyor ve bir kaç ay içinde sağlıklı kemik oluşumu sağlanıyor.
Bruksizm, uykuda veya sizin kaygılı veya gergin olmanıza neden olan durumlarda ortaya çıkan dişleri birbirine sürtme, gıcırdatma ve çeneyi sıkma alışkanlığı. Bu durumda dişlerde aşınma ve kırılma, çene ekleminde (kulak önünde) ağrı, baş ve çene ağrısı görülüyor. Sabahları uyandığınızda başınızda ve yanaklarınızda hisettiğiniz gerginlik verici yaygın bir agrı oluyorsa, bu dişlerinizi sıkıyorsunuz demek. Diş sıkma alışkanlığı olan kişilerde diş aşınıyor. Klinik olarak dişlerinin yarısından çoğunu eritmiş insanlarla karşılaştık. Dişlerdeki bu aşınma alt yüz mesafesini daralttığı için hastalar yaşlı görünüyor. Bruksizm, bu konuda özel eğitim almış diş doktorlarının kişiye özel hazırladığı şeffaf plaklarla tedavi edilebilir. Bu plakların, belli aralıklarla kontrol edilip yeniden düzenlenerek, kasları, dişleri ve çene eklemini korumaları sağlanır. Bruksizmi botoksla da tedavi edilir. Çiğneme hareketini kontrol eden en büyük kas olan massetere botoks uygulaması ile bruksizmi önleyebiliyoruz.